Prečo milujem Pyreneje

Autor: Peter Volkovič | 7.1.2016 o 12:39 | Karma článku: 2,92 | Prečítané:  477x

Nie len politické hranice rozdeľujú krajiny sveta, existujú aj hranice prírodné , a práve medzi Francúzsko a Španielskom je jedna prírodná hranica – Pyreneje.

Horská sústava sa tiahne od Biskajského zálivu /Atlantický oceán/ až po Stredozemné more a má vyše 430 kilometrov. Najvyšší vrch Pico de Aneto (3404 m.n.m) sa nachádza v španielskej časti pohoria. Avšak francúzska časť ponúka mnoho krásnych pohľadov a miest.

Najznámejšou oblasťou je Gavarnie, v nadmorskej výške 1310 metrov je v zime lyžiarskym centrom a v lete sa zas stáva východiskom pre turistiku. Medzi turistami aj miestnymi obyvateľmi je oblasť známa ako „Chamonix Pyrenejí“. Vodopád Grande Cascade sa nachádza asi 15 minút od mestečka Gavarnie. Vedie k nemu cesta a nenáročná túra je zakončená pohľadom na najvyšší európsky vodopád. Voda padá z výšky 420 metrov. Cirque de Gavarnie, miesto kde sa nachádza vodopád je vlastne akási kotlina lemovaná strmými svahmi, ktoré majú aj 1400 metrov a bola vytvorená ľadovcom. Pohľad na zasnežené vrcholy hôr, vodopády a horské rieky je nezabudnuteľný.

Pre aktívnejších a skúsenejších turistov ponúkajú Pyreneje množstvo výstupov a túr. Jedným z výstupov je túra k Rolandovej bráne, začiatok je z parkoviska v sedle Col de Tentes (2208 m.n.m) odtiaľ nasleduje výstup k Rolandovej bráne (2807 m.n.m), kde prekročíte hrebeň a dostanete sa do Španielska, potom môžete buď zostúpiť na chatu pod Rolandovou bránou /zo Španielskej strany/, tam prenocovať a vrátiť sa. Úpätie Pyrenejí je plné malých horských dediniek a mestečiek.

Medzi známejšie patrí Carcassonne so starovekou pevnosťou a pútnické miesto Lurdy. Mesto Perpignan sa nachádza na východnom konci, takmer na pobreží Stredozemného mora. Je zaujímavé hradom malorských kráľov- pevnosť z 13. storočia, dominikánskym kláštorom rovnako z 13. storočia či kostolom sv. Mateja zo 16. storočia. Symbolom Perpignanu je Le Castillet –bývalé väzenie, dnes múzeum. Toto mesto často navštevoval Picasso a Salvador Dalí. 

obrázky sú z volne dostupných zdrojov: www.freeimages.com
Zdroje: www.wikipedia.orgwww.freeimages.com, letenkyzababku.sk, blog.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

KOMENTÁRE

Do koľkých demisií sa musí napočítať, kým Kaliňák odstúpi?

S takými podozreniami sa nedá v normálnej demokracii žiť.


Už ste čítali?