Prečo milujem Pyreneje

Autor: Peter Volkovič | 7.1.2016 o 12:39 | Karma článku: 2,92 | Prečítané:  515x

Nie len politické hranice rozdeľujú krajiny sveta, existujú aj hranice prírodné , a práve medzi Francúzsko a Španielskom je jedna prírodná hranica – Pyreneje.

Horská sústava sa tiahne od Biskajského zálivu /Atlantický oceán/ až po Stredozemné more a má vyše 430 kilometrov. Najvyšší vrch Pico de Aneto (3404 m.n.m) sa nachádza v španielskej časti pohoria. Avšak francúzska časť ponúka mnoho krásnych pohľadov a miest.

Najznámejšou oblasťou je Gavarnie, v nadmorskej výške 1310 metrov je v zime lyžiarskym centrom a v lete sa zas stáva východiskom pre turistiku. Medzi turistami aj miestnymi obyvateľmi je oblasť známa ako „Chamonix Pyrenejí“. Vodopád Grande Cascade sa nachádza asi 15 minút od mestečka Gavarnie. Vedie k nemu cesta a nenáročná túra je zakončená pohľadom na najvyšší európsky vodopád. Voda padá z výšky 420 metrov. Cirque de Gavarnie, miesto kde sa nachádza vodopád je vlastne akási kotlina lemovaná strmými svahmi, ktoré majú aj 1400 metrov a bola vytvorená ľadovcom. Pohľad na zasnežené vrcholy hôr, vodopády a horské rieky je nezabudnuteľný.

Pre aktívnejších a skúsenejších turistov ponúkajú Pyreneje množstvo výstupov a túr. Jedným z výstupov je túra k Rolandovej bráne, začiatok je z parkoviska v sedle Col de Tentes (2208 m.n.m) odtiaľ nasleduje výstup k Rolandovej bráne (2807 m.n.m), kde prekročíte hrebeň a dostanete sa do Španielska, potom môžete buď zostúpiť na chatu pod Rolandovou bránou /zo Španielskej strany/, tam prenocovať a vrátiť sa. Úpätie Pyrenejí je plné malých horských dediniek a mestečiek.

Medzi známejšie patrí Carcassonne so starovekou pevnosťou a pútnické miesto Lurdy. Mesto Perpignan sa nachádza na východnom konci, takmer na pobreží Stredozemného mora. Je zaujímavé hradom malorských kráľov- pevnosť z 13. storočia, dominikánskym kláštorom rovnako z 13. storočia či kostolom sv. Mateja zo 16. storočia. Symbolom Perpignanu je Le Castillet –bývalé väzenie, dnes múzeum. Toto mesto často navštevoval Picasso a Salvador Dalí. 

obrázky sú z volne dostupných zdrojov: www.freeimages.com
Zdroje: www.wikipedia.orgwww.freeimages.com, letenkyzababku.sk, blog.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?