Multikultúrne Oslo je obrazom prosperity

Autor: Peter Volkovič | 7.3.2016 o 16:52 | (upravené 14.3.2016 o 18:09) Karma článku: 10,76 | Prečítané:  7424x

Oslo nie je typické hlavné mesto preplnené davmi turistov, nie je ani mekkou obdivovateľov. Nie je ani strediskom masovosti ako Londýn alebo Paríž, ale táto severská metropola je skutočne unikátna, plná kontrastov

Je to menšie mesto, býva v ňom len sotva pol milióna obyvateľov ,ale môže sa pýšiť multikulturalizmom, hustou dopravnou sieťou, historickými ale aj modernými stavbami a významným námorným prístavom.

Má svoje špecifiká, pretože na jednej strane v zime klesajú teploty aj pod – 25 ℃ a more je skôr využívané na priemyselné a dopravné účely a v lete sa Oslo mení na miesto, kde sa dá úplne v pohode vyslniť na plážach a kúpať v mori. More je síce chladnejšie a dosahuje len okolo 22-23 stupňov počas leta, ale teploty sa tam vyšplhajú aj na 30 stupňov. Pláže nie sú typické s krásnym pieskom a niekoľko kilometrov dlhé, ale sú skôr menšie pieskovo–kamienkové s mnohými skalami a zeleným porastom. Počas leta mnoho Nórov, ale aj turistov sa chodí opaľovať a kúpať na pláže ako Paradisbukta, Huk, Bygdoy a Fornebu. Tieto miesta sú vzdialené od centra Osla na skok, čo trvá autobusom približne do polhodiny.

Na jednej strane je to mesto, ktoré je charakteristické priemyslom, nákladným prístavom a na strane odvrátenej je to mesto plné pozoruhodných moderných stavebných kúskov, modernej architektúry a aj sídlo mnohých významných firiem. Mesto je veľmi drahé, čo sa týka ubytovania, služieb a potravín. Konkrétne Oslo bolo pred pár rokmi vyhlásené za najdrahšie mesto na svete podľa svetových rebríčkov. Je to metropola, ktorá je spojená s priľahlými časťami mesta hustou cestnou sieťou, metrom, železnicami a električkami.

Oslo je rozvinuté v každom smere. Pôvodná severská kultúra sa tu mieša s inými národnosťami a dochádza k multikulturalizmu. Nájdete tam všetky národnosti, aké si dokážete predstaviť. Od obyvateľov strednej Európy, cez rumunských prisťahovalcov, Rómov až po Arabov, Turkov alebo Američanov. Oslo je preplnené luxusnými reštauráciami, drahými hotelmi a značkovými obchodmi. Obed v podobe pizze na námestí Vás pokojne môže stáť aj 40-50 €. Samozrejme dajú sa nájsť aj lacnejšie reštaurácie, ako všade, ale tie sa nesústreďujú priamo v centre mesta, ale v odľahlejších častiach skôr na predmestí Osla napríklad v tureckých štvrtiach, kedy sa už ceny približujú našim. Teraz by sme sa zamerali na to, čo vidieť, keď už budete na dovolenke alebo na služobnej ceste v tejto severskej metropole.

Najväčšou atrakciou posledných rokov je moderná Opera postavená na mori, ktorá je architektonickým skvostom. Táto biela obrovská kráska postavená na mori, aj tak ju nazývajú miestni, sa nachádza priamo v centre mesta. Od nej je to len kúsok k pevnosti Akerhus, ktorá sa týči nad zálivom pri Radnici v centre mesta. Je to starobylá pevnosť a je z nej očarujúci výhľad na mesto. Na pevnosti môžete piknikovať, posedieť si na lavičke a dýchať čerstvý prímorský vzduch. Ďalším významným miestom, ktoré nemôžete obísť pri návšteve Osla je moderná a luxusná štvrť Akker Brygge, ktorá sa nachádza hneď vedľa Radnice. Je to promenáda popri mori s drahými obchodmi, reštauráciami, múzeami, vystavená v modernom štýle. Nájdete tu aj Munchovo múzeum a Nobelové centrum.

V Osle je stále čo obdivovať, tak sa už okrem spomínaných atrakcii môžete pokojne vyviesť metrom na známy Holmenkollen, skokanský mostík. Odtiaľ je krásny pohľad na celé mesto, vidíte ho ako na dlani. Metro vás tiež zavezie k očarujúcim jazerám ako napríklad Songsvan, ktoré sa ukrývajú hlbšie v lese a je tam vybudovaný aj chodníček okolo jazera pre turistov a bežcov. Veľa turistov tam príde oddýchnuť si, zabehať a načerpať nové sily. Ak chcete vidieť Štrbské pleso zblízka určite tam zájdite, atmosféera a príroda stoja za to. Na polostrove Bygdoy, ktorý je iba pár kilometrov od centra mesta, nájdete známe múzeá, ktoré chodia všetci turisti obdivovať. Frammuseet, Kon-tiki musee a Folkemuseeum sú známe aj za hranicami krajiny. Môžete tam vidieť typickú Vikingskú architektúru, vikingské lode, ich kultúru. Asi najväčšou atrakciou je v meste Národné divadlo a Kráľovský palác s priľahlými záhradami, fontánami a parkom.

Azda najviac populárne medzi turistami je Vigelandovo múzeum plné sôch ,ktoré sa nachádzajú v parku pod holým nebom, zobrazujú život človeka od dieťaťa až po starca a tiež rôzne emócie ľudí. V tomto parku, kde sa nachádzajú sochy si tiež môžete oddýchnuť, relaxovať, pretože je to obrovský park s jazierkami, fontánami a zeleným kobercom. Ak túžite ujsť pre ruchom veľkomesta stačí sa previezť autobusom na blízke ostrovy, kde sa akoby zastavil čas a vidíte pred sebou len pokojne plávať plachetnice, napríklad sú to ostrovy Malwoya, Ulwoya, Hovedoya a Langvoya. To sú najbližšie ostrovy, kde sa dostanete loďkou alebo autobusom, ony oplývajú kamenným pobrežím, plážami a turistickými trasami. Nesmiete tiež vynechať návštevu Botanickej záhrady, kde je okolo 7500 rastlín z celého sveta. Oslo nie je prehliadka na jeden deň, ale treba tu stráviť viac času, pretože skutočne má čo ponúknuť turistom.

zdroje: Wikipedia, letenky, ministerstvo kultúry SR,Použité obrázky sú z voľne dostupných zdrojov ako freeimages.com.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?